Augintinių stresas ir kaip jį sumažinti
Katės ir šunys yra labai skirtingi gyvūnai. Pastebėti, kad jūsų katė patiria stresą daug sunkiau negu šuo. Stresą sukelti gali įvairios priežastys, tokios kaip – fejerverkai, kelionės, nauja aplinka, naujas šeimos narys, išsiskyrimas su šeimininku, didelis triukšmas, namų renovacija ir daugelis kitų. Dėl streso gali pasikeisti jūsų augintinio elgsena ir sveikata.
Šuo ir stresas
Pagrindiniai požymiai, kad jūsų keturkojis patiria stresą yra šie – drebėjimas, cypimas ir inkštimas. Nuolatinis stresas gali sukelti rimtas sveikatos problemas. Požymiai, kad augintinis nuolat patiria stresą :
- Apetito sumažėjimas arba jo nebuvimas
- Agresija
- Nuolatinis inkštimas ir cypimas
- Pleiskanos kailyje
- Slėpimasis
- Daug šeriasi
- Savo kūno kandžiojimas ar nuolatinis laižymas
- Daug miega
- Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, vėmimas
Šunys, kurie turi išsiskyrimo nerimą, palikti vieni gadina namų interjerą, daug loja bei gali žaloti save.
Šunų kompulsinis sutrikimas – to paties veiksmo kartojimas, kaip nuolatinis laižymas ar kandžiojimas savo galūnių ar uodegos vaikymasis. Jis gali atsirasti dėl nepakankamo fizinio krūvio.
Kaip padėti šuniui, kuris patiria stresą?
Jei jūsų augintinis patiria išsiskyrimo nerimą, kad tai pašalinti reikia daug kantrybės ir laiko. Išeikite iš savo namų kelioms minutėms, o grįžus apdovanokite skanėstu. Tai kartokite daug kartų vis didinant išėjimo laiką. Svarbu, su kiekvienu grįžimu apdovanoti savo keturkojį. Šis pratimas turi būti kartojamas daug dienų, iki kol jūsų augintinis galės būti vienas namuose be lojimo ar namų niokojimo.
Jei jūsų augintinis patiria stresą esant naujoje aplinkoje (išvyka, svečiuose) patariame su savimi turėt ilgesnio graužimo skanėstų. Taip pat masažas jūsų augintiniui padės nusiraminti.
Paskirkite ramią ir tylią vietą savo namuose, kurioje galėtumėte pastatyti augintinio narvą ar guolį. Leiskite jiems turėti vietą, kurioje jis jausis ramiai ir galės atsipalaiduoti.
Jei keturkojis nuolat laižosi, kandžioja save, gaudo uodegą ar laksto ratais – skirkite daugiau laiko pasivaikščiojimams, žaidimams ir komandoms.
Taip pat stresą sumažinti gali šie produktai :
Feromonai šunims gali padėti nusiraminti, jei augintinis pakeitė namus. Svarbu atsiminti, kad jie pradeda veikti maždaug po 2 savaičių.
Antkakliai – puikiai padės augintiniui nusiraminti kelionės metu, pakeitus aplinką.
Tabletės, aliejai – gali būti naudojami nuolat arba prieš stresą sukeliančias situacijas (pvz.: Svečiai namuose, kelionės, fejerverkai)
Katė ir stresas
Pastebėti, kad katė patiria stresą gali būti sunku. Nuolatinis stresas, kaip ir šunims gali sukelti įvairių sveikatos sutrikimų. Požymiai, kad jūsų augintinė patiria nuolatinį stresą :
- Šlapinimasis ne kraiko dėžėje
- Apetito sumažėjimas arba besaikis ėdimas
- Uodegos galiuko trūkčiojimas
- Daugiau slepiasi
- Padažnėjęs miaukimas
- Agresyvumas
- Nuolatinis savęs laižymasis
- Seilėjimasis
Kaip padėti katei, kuri patiria stresą?
Leiskite augintinei turėti kur pasislėpti. Sukurkite saugias slėptuves ramioje ir tylioje vietoje.
Iš tolo bandykite sudominti kate žaislu, jai nusiraminus ir pajutus, kad pavojaus nėra, ji prisijungs su jumis pažaisti.
Pakeitus aplinką, atsiradus naujam šeimos nariui, esant renovacijai namuose galite įsigyti katėms skirtus feromonus, vitaminus, aliejus ir purškiklius, kurie padės jūsų augintinei nusiraminti.
Svarbu išsiaiškinti, dėl kokios priežasties keturkojis patiria stresą ir ją pašalinti. Nuolatinis stresas silpnina augintinio imunitetą.
Pastebėjus, kad jūsų augintinis patiria stresą, kreipkitės į veterinarijos gydytoją ar gyvūnų elgesio specialistus, jie padės išsirinkti reikiamus preparatus arba pašalinti streso priežastį.
Straipsnį parengė – Zooveta.lt